Przejdź do treści

PCM ® (Process Communication Model) – co to jest?

Process Communication Model - wprowadzenie i zastosowanie
Poznaj szczegóły PCM i jego znaczenie w efektywnej komunikacji. Dzięki tej metodzie dogadasz się z każdym!

Czy istnieje niezawodny sposób na problemy w relacjach między ludźmi? Jak dogadać się z szefem? Co zrobić, żeby pracownicy Ciebie słuchali? Czujesz się czasem sfrustrowany tym, że czasem musisz tłumaczyć oczywiste dla Ciebie fakty, a wciąż nie jesteś zrozumiany? W tym artykule dowiesz się co to jest PCM.

Process Communication Model ® to narzędzie psychometryczne

W dwóch słowach, to właśnie by tak brzmiało: to narzędzie psychometryczne. Co czujesz kiedy czytasz, że PCM ® (Process Communication Model) to narzędzie psychometryczne? Brzmi groźnie? Spokojnie, zaraz wszystko wyjaśnię.

Narzędzie psychometryczne, czy inaczej test psychometryczny, to narzędzie, które służy do przeprowadzenia badań psychologicznych. Na podstawie wielu pytań, na które odpowiada badana osoba, określa się szereg parametrów. To jest po prostu taki test osobowości. Kiedy wypełniasz taki test, to niejako sprawdzasz jaki jesteś. ‘Sprawdzałeś się’ już kiedyś?

Co to znaczy zrobić test psychometryczny

Na czym dokładnie polega taki test? Na odpowiadaniu na pytania, które są w teście. Spokojnie, nie bój się, to nie są trudne pytania. Każdy ten test zda! Nie musisz też, się martwić, że nie będziesz znał odpowiedzi, bo test zawiera opcje do wyboru. Odpowiadając na pytania w teście, wybierasz odpowiedzi, które określają Twoje zachowania. To pozwala wysnuć wnioski, o tym jak zachowujesz się w innych sytuacjach życiowych. 

Test PCM ® wypełnia się w formie elektronicznej. Wysyłam link na Twój adres email. Wystarczy, że wygospodarujesz dla siebie czas i przestrzeń na wypełnienie testu. Ile potrzebujesz czasu? Maksymalnie 45 minut. 

Miałeś kiedyś okazję brać udział w jakimkolwiek teście osobowości? Jak on przebiegał? Jak to wspominasz? Jakie masz doświadczenia w tym temacie? Jestem ciekawa czy potwierdziło się to, co przeczytałeś o sobie w raporcie, po jego wypełnieniu.  A propos raportów. Co możesz znaleźć w takim raporcie? Co jest przedmiotem badania?

Zakres badania w testach psychometrycznych

W testach psychometrycznych, w zależności od ich celu, określa się następujące obszary:

 • sposób reakcji na stres i sytuacje konfliktowe,
 • umiejętność nawiązywania relacji z innymi,
 • mocne strony osobowości i obszary do rozwoju (obszary do rozwoju to taka ładna nazwa naszych wad),
 • sposób myślenia (tak, wyobraź sobie, że można to zbadać! Dasz wiarę?!),
 • rodzaj percepcji (przepraszam Cię za to trudne słowo, ale więcej o tym,  co to  jest percepcja przeczytasz w tym artykule),
 • preferowany styl uczenia się,
 • hierarchię wartości,
 • temperament,
 • cechy osobowości,
 • to w jaki sposób komunikujesz się niewerbalnie (Twoje gesty, mimika, itd),
 • Twoje preferencje dotyczące kontaktu z innymi ludźmi. 

Process Communication Model ® to taka ‚morfologia’ umiejętności miękkich. Kiedy idziesz do lekarza i chcesz sprawdzić stan swojego zdrowia, to robisz badania krwi. Z tych badań masz okazję dowiedzieć się, jak bardzo jesteś zdrowy (czego Ci życzę z całego serca).

Co bada test PCM®

Kiedy wypełnisz test Process Communication Model ®, sprawdzisz jak wyglądają u Ciebie następujące obszary:

 • Jaki masz rodzaj percepcji (sposób w jaki doświadczasz i przetwarzasz świat)
 • Jakie są Twoje mocne strony
 • Jaki jest Twój styl  ulubiony interakcji 
 • W jaki sposób komunikujesz się niewerbalnie (czyli w skrócie gesty, mimika, itd)
 • Jaki jest Twój ulubiony kanał komunikacji (czyli jak rozmawiasz z innymi (sposób, ton, forma)
 • Jakie są Twoje preferencje środowiska (czyli czy lubisz bardziej być sam, czy raczej wręcz odwrotnie)
 • Jakie są Twoje potrzeby psychologiczne (najważniejsza sprawa w całym tym narzędziu!)
 • W jaki sposób się denerwujesz i co zrobić, żeby denerwować się jak najmniej
 • Poznasz schemat porażki oraz własne zachowania sabotujące
 • Dowiesz się dlaczego ludzie czasem są ‚trudni’ (‚trudni’ to znaczy: upierdliwi, złośliwi, zamknięci w sobie, chamscy, wszechwiedzący mądrale, i inne takie tam …. chyba złapałeś o co mi chodzi w stwierdzeniu ‘trudni’?) i jak sobie z tym poradzić.

PCM ® to nie jest zwykły test psychometryczny

I jak się zapatrujesz na taki zakres wiedzy? Widzisz już teraz, że PCM® to nie jest zwykły test. Co mówisz? – że niby każda myszka swój ogonek chwali? Proszę, bądź odrobinę obiektywny. Zobacz jaki zakres obejmuje ten test. Szeroki zakres badania ściśle przekłada się na szeroki wachlarz zastosowań, zarówno w życiu prywatnym, jak i w biznesie. Wiedza, którą znajdziesz na tej stronie pozwoli Ci odkryć ten wachlarz zastosowań. By Ci to ułatwić, pokażę na przykładach, co to może dla Ciebie znaczyć. Także proszę- bądź cierpliwy i… obiektywny.

Korzyści z Process Communication Model ®

Użytek jaki zrobisz z tej wiedzy zmieni sposób Twojego funkcjonowania na codzień. Podwyższysz jakość życia, staniesz się bardziej efektywny, a ponad to szybciej będziesz w stanie realizować swoje cele. Tak jak morfologia krwi jest badaniem indywidualnym, tak Twój wynik z testu jest indywidualny. 

Żeby jednak docenić wartość informacji, jakie płyną z raportów PCM ® proszę zapoznaj się z kolejnymi artykułami. Następny, wyjaśni słowo, które użyłam powyżej – ‚percepcja’. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, to proszę zapisz się na newsletter – będę Cię wtedy informowała na bieżąco o każdym kolejnym artykule na mojej stronie. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *