Przejdź do treści

Kim jest i czym się zajmuje trener biznesu?

  • przez

Prowadzisz małą firmę i czasem masz problem, który trudno rozwiązać? A może zmagasz się z wieloma problemami naraz i nie potrafisz sobie z nimi sam poradzić od dłuższego czasu?

Z tego artykułu dowiesz się kim jest trener biznesu, czym się zajmuje i z jakimi sprawami warto skierować się do takiej osoby.

Kim jest trener biznesu?

Słowo trener często kojarzy się z piłką nożną. Trener uczy/trenuje swoich piłkarzy, by tamci dobrze grali. Inne najcześciej spotykane skojarzenie, to trener personalny – czyli osoba, która pomaga w osiągnięciu wymarzonej sylwetki.

A Tobie z czym kojarzy się słowo ‚trener’? A ‚trener biznesu’? Spotkałeś się już z tym określeniem?

Ja dość często spotykam się z informację: „Alina, ja nie wiedziałam, że jest taka osoba…” Dlatego chcę Ci w tym artykule udzielić odpowiedzi. Jeśli jesteś przedsiębiorcą, lub zamierzasz nim zostać, to ta wiedza może być dla Ciebie szczególnie użyteczna.

Definicja – Trener biznesu

Trener biznesu – to inaczej osoba, którą możesz określić także jako konsultant biznesowy. To osoba, która zajmuje się na co dzień udzielaniem porad, szkoleniem, mentoringiem.

Gdyby ująć to w słowach mniej książkowych to brzmiałoby to tak: Trener biznesu, to osoba, która identyfikuje źródło Twojego problemu w biznesie, opracowuje dla Ciebie strategię rozwoju oraz rozwija Twoje kompetencje. Wszystko po to, byś zrealizował swoje cele biznesowe – czyli robił to, co chcesz osiągnąć w swoim biznesie.

Wiedziałeś o tym, że jest taka osoba, do której przedsiębiorcy mogą się zwrócić o pomoc?

Czym zajmuje się trener biznesu?

Trener biznesu – po pierwsze identyfikuje źródło problemu, czyli jak to się dzieje, że dręczy Cię brak płynności finansowej, brak klientów, duża rotacja wśród pracowników, itd. To, co często przedsiębiorca określa jako źródło problemu, zwykle tym nie jest. Serio!!! Czyli – tak na marginesie – możesz nie zdawać sobie sprawy z tego, że szukasz rozwiązań, nie w tym miejscu, gdzie trzeba… Wracając do identyfikowania problemu – przypomina to nieco wizytę u lekarza. Idziesz z objawem np. boli Cię brzuch. Ale przyczyn bólu brzucha jest całe mnóstwo. Lekarz bada, czasem zleca szerszą diagnostykę, i dopiero wtedy stawia diagnozę i określa metodę leczenia.

Z trenerem biznesu jest podobnie. Identyfikowanie źródła problemu to kluczowy aspekt współpracy. By ‚wyleczyć’ swój biznes, musisz mieć dobrze postawioną diagnozę. Wtedy ‚leczenie’ jest skuteczne i daje efekty.

Czasem trener biznesu działa wycinkowo (jak lekarz specjalista) – czyli swoim zakresem kompetencji obejmuje jakiś konkretny obszar biznesu np. sprzedaż, marketing, zarządzanie pracownikami, nowoczesne technologie, i inne. Czasem trener działa kompleksowo – pomaga firmom na jakimś etapie rozwoju np. pomaga rozwinąć firmę. Ten drugi model – to jest model pracy, w którym ja działam.

Etapy współpracy z trenerem biznesu

Być może powiesz: ‚No dobra! Mam już tą diagnozę i co dalej?’ Dalej jest określenie strategii i rozwój kompetencji.

Pewnie jak każdy przedsiębiorca masz jakiś swój cel?… Mam nadzieje, ze tak masz. Dobrze jest wiedzieć, dokąd się zmierza. A zatem – strategia zbudowana w oparciu o informacje pozyskane z pierwszego etapu – jest niczym ścieżka ‚zdrowienia’ Twojego biznesu.

Strategia to duże słowo, ale w praktyce sprowadza się to do tego, że sporządzany jest plan działania, który uwzględnia moment, w którym znajduje się taki przedsiębiorca jak Ty, aż do osiągnięcia celu głównego.

A Ty masz w swoim biznesie określoną strategię działania, czy raczej lecisz na spontanie?

Trener biznesu rozwija kompetencje

Kolejny etap to realizacja strategii poprzez rozwój kompetencji. Na tym etapie trener biznesu wykorzystuje różne metody pracy: coaching, mentoring, szkolenia i warsztaty. Te wszystkie metody są bardzo ważne, gdy podejmujesz decyzję o współpracy z trenerem. Opiszę je dokładnie dla Ciebie w osobnym artykule. Na tym etapie celem jest – jak sama nazwa wskazuje – rozwój kompetencji. Różne metody są potrzebne, bo to zwiększa efektywność procesu rozwoju kompetencji. Jeśli kiedykolwiek uczestniczyłeś w szkoleniach, to pewnie wiesz, że czasem warto, by ktoś Ci dokładnie pokazał ‚jak coś się robi’, innym razem potrzebujesz dojrzeć do ‚czegoś’, by zrozumieć, a czasem potrzebujesz tylko wskazówki jak wdrożyć.

W tym miejscu jednak chciałabym zachęcić Ciebie, byś nieco bardziej wgłębił się w temat, bo metoda pracy ma znaczenie. I nie martw się – nie musisz uczyć się definicji tych pojęć. Ale dobrze by było, byś wiedział jak chcesz z kimś pracować i umiał to nazwać po swojemu. To Ci pomoże upewnić się, czy wybierasz do współpracy odpowiednią osobę.

Jak znaleźć trenera biznesu?

Jeśli Ty zacząłbyś rozważać współpracę z trenerem, to już spieszę z wyjaśnieniami jak znaleźć trenera dla siebie.

Niektórzy trenerzy funkcjonują jako niezależni konsultanci. To jest model, w którym ja pracuje. Ze względu na moje bogate doświadczenie zawodowe wybrałam ten model pracy. Mam kompetencje niezbędne do tego, by pomagać firmom w ich rozwoju.

Niektórzy trenerzy zrzeszają się w ramach firm szkoleniowych lub konsultingowych. To oznacza, że jeśli będziesz chciał zrealizować jakiś długoterminowy projekt, możesz w praktyce pracować z wieloma osobami.

Jak się domyślasz, każde z tych rozwiązań ma plusy i minusy. Jestem bardzo ciekawa, ku któremu rozwiązaniu bardziej się skłaniasz…

Trener biznesu – czy to ktoś dla Ciebie?

Jeśli prowadzisz firmę, to zapewne mierzysz z całą ilością różnych problemów. Niektóre z nich się powtarzają i właściwie, być może doszedłeś do wniosku, że to taka ‚specyfika’ branży i zaakceptowałeś już te swoje problemy. Czasem możesz poczuć się przytłoczony tym, że kręcisz się w kółko i nie znajdujesz drogi wyjścia.

A jeśli jest ktoś, kto wskaże Ci rozwiązanie, poprowadzi Cię do celu, będzie wspierał przez cały czas i pomoże Ci rozwijać kompetencje, które potrzebujesz – to, czyż nie będzie Ci łatwiej i szybciej?! Podejmij decyzję sam.

Mam nadzieję, że już wiesz kim jest trener biznesu i czym się zajmuje. Gdybyś chciał dowiedzieć się, jaki ja mam model pracy, to zachęcam Ciebie do obejrzenia tego nagrania video.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *