Przejdź do treści

Dlaczego nie realizujesz swoich celów?

Analiza przyczyn nieosiągania celów osobistych i zawodowych

Poznaj powody, dla których nie realizujesz swoich celów.

Ten artykuł pomoże Ci znaleźć odpowiedź na pytanie dlaczego tak się dzieje i dzięki temu będziesz mógł zmienić swoją sytuację. Nie skazuj się po raz kolejny na porażkę – zadziała na przyczynę. Przeczytaj artykuł do końca.

Wiele razy składamy sami sobie różne obietnice:
– zacznę ćwiczyć
– będę trzymać się diety
– Będę chodziła częściej na badania
– Zacznę więcej czasu spędzać z bliskimi
– Będę regularnie pozyskiwała swoich klientów
– Sprzedam swój pierwszy kurs online – ….
Znasz to? Dopisałbyś coś do tej listy?

Oczywiste powody braku realizacji celów

Powodów braku realizacji celów jest kilka. Jedne z nich są oczywiste, ale mają swoje drugie dno. Zobacz sam.

Pewnie słyszałeś o tym, że trzeba sobie wyznaczać cele. To nie nowość, prawda? A jednak niektórzy nie realizują celów, ponieważ…..ich ogóle nie wyznaczają. A Ty jak masz? Wyznaczasz cele czy nie?

W tym artykule skupiam się na wątku, że ludzie nie osiągają celów, bo ich nie wyznaczają. Mają swoje powody, dla których tak robią.

Dlaczego ludzie nie wyznaczają celów?

Dlaczego ludzie tego nie robią? Przyjrzyjmy się temu nieco bliżej. Z czym Ci się kojarzy realizacja celów? Z mega kasą, super życiem, podróżami, dobrym jedzeniem, życiem na fali? Czy raczej z odmawianiem sobie czegoś, z wysiłkiem, z dyscypliną, z koniecznością robienia czegoś, czego w danej chwili nie chce Ci się robić? Chyba raczej to drugie, prawda?

A teraz zobacz jak to brzmi: odmawianiem sobie czegoś,  wysiłek, dyscyplina,  konieczność robienia czegoś, czego w danej chwili nie chcesz. Czy to przywołuje pozytywne emocje? No właśnie. I to jest pierwszy powód, dla którego nie wyznaczają celów.

Brak realizacji celów a negatywne emocje

Umiejętność bycia w negatywnych emocjach jest niezwykle ważna. Na czym to polega? Chodzi o to, byś umiał działać, pomimo, iż nie jest miło, wesoło, a nagroda, na którą pracujesz jest dalekosiężna. W takiej sytuacji aż się prosi, by zrezygnować. Ale Ty wytrwaj!

Gdy odczuwamy negatywne emocje, to zwykle myślimy negatywnie. Jesteśmy tak skonstruowani, że to tak działa. Pomyśl sobie o sytuacjach, gdy działo się coś złego i byłeś smutny, rozczarowany albo zły. Czy kiedykolwiek przyszła Ci do głowy myśl, że to jest tylko taki problem, który zaraz minie, a Ty jesteś na drodze do swojego upragnionego celu? Czy raczej myślisz, że to się nie uda i właściwie po co to wszystko……

Ludzie z reguły nie chcą doświadczać negatywnych emocji. Ty też tak masz, prawda? Spokojnie. To zupełnie normalne. Niejako automatycznie uciekamy od tych emocji – robimy to podświadomie. Dopiero świadoma praca nad sobą, która wymaga mega wysiłku, pomaga nam przyjrzeć się nieco bardziej naszym zachowaniom i nauczyć się rozwiązywać problemy.  Jest to możliwe dzięki wytrwaniu w działaniu, pomimo tych negatywnych emocji.

Czyli jeśli jesteś nastawiony na to, że realizacja celów to będzie sam miód, to szybko się rozczarujesz przy pierwszych złych emocjach i dlatego raczej będzie klapa.

Realizacja celów a poczucie odpowiedzialności

Jeśli nam nie wychodzi, nie osiągamy tego, co zaplanowaliśmy to na kogo teraz zwalić winę? Na siłownię, że jest za daleko? Na to, że jedzenie dietetyczne nie chce się samo zrobić, albo że żona/mąż źle Ci gotuje? Tak właściwie to wina klientów, że sami do Ciebie nie przychodzą, a Ty przecież masz taki fajny produkt….

Nawet jak znajdziesz jakiegoś kozła ofiarnego, to oboje wiemy jaka jest prawda i kto jest za to odpowiedzialny, czyż nie? To strata czasu rozważać co ktoś inny mógł zrobić inaczej. Lepiej jest, byś Ty zaczął myśleć o tym, jaka jest odpowiedzialność po Twojej stronie i co możesz zrobić inaczej.

Ale….. to nie jest łatwe. Wzięcie odpowiedzialności wiąże się z tym, że musimy się przyznać sami przed sobą, że nawaliliśmy. Nie jest to fajne, myśleć źle o sobie. Pewnie Ty też chcesz, by Cię chwalono i by ludzie myśleli, że jesteś super.

I coś Ci wyznam w sekrecie – jesteś super i jesteś wartościowy! Ale to wcale nie oznacza, że jesteś wolny od błędów. Nasze ego działa tak, że broni swojej godności. A jeśli bronisz swojej godności trwając w złym postępowaniu, bo nie chcesz się przyznać za wszelką cenę, że się pomyliłeś, to komu robisz krzywdę? Pomyśl o tym głębiej.

Podsumowanie

Z tego artykułu mogłeś dowiedzieć się, że ludzie nie osiągają celów, bo ich często po prostu nie wyznaczają. A robią tak dlatego, że nie mają umiejętności działania, gdy są negatywne emocje i nie chcę wziąć odpowiedzialności za ewentualną klapę. To wcale może nie dotyczyć Ciebie. W następnym artykule wyjaśnię Ci jakie błędy w braku osiągania celów popełniają ludzie w zależności od stylu komunikacji. O stylach komunikacji już teraz możesz przeczytać w artykule o Process Communication Model.